Staff And Board
About
Staff And Board content
Adelaide Festival Corporation Board Members
Judy Potter (Chair)
Mark Roderick (Deputy Chair)
David Knox
The Hon Amanda Vanstone AO
The Rt Hon Sandy Verschoor
Jim Whalley
Alison Beare
Roy Yates (Government Observer)
Staff
Neil Armfield AO and Rachel Healy
Artistic Directors
Kathie Massey
Interim Executive Director
Callum McLean
Executive Assistant
Programming
Lesley Newton
Head of Programming
Janelle McKenzie
Opera Producer
Kate Hillgrove
Program Manager
Liz Gogler
Program Manager
Blake Gilchrist
Executive Producer & Curator of Contemporary Music
Zac Tyler & Ruth Blythman
Producer - Special Projects
Kylie King
Producer, Classical Music
Julie Orchard
Youth, Education & Talks Executive
Beatrice Jeavons
Sustainability Coordinator, Producer - Climate Crisis & the Arts
Kelsee Pedler
Associate Producer - The Summerhouse
Drew Martin
Logistics Administrator
Sophie Comber
Program Assistant
Production
Taren Hornhardt
Head of Production
Paige Goodwin
Production Manager
Mark Pennington
Technical Manager
Roland Partis
Senior Production Coordinator
Rohan Yates
Production Logistics Coordinator
Lee Francis
Risk Consultant
Michaela Banks
Store Coordinator
Nadia Bobaly
Production Coordinator
Bruce Bolton
Production Coordinator
Marg Crompton
Production Manager - Watershed: The Death of Dr Duncan
Peter Darwin
Site Coordinator - Opening Event
Nicholas Filsell
Production Coordinator - Opening Event
Connor Jolly
Production Coordinator
Leisa Gosling
Production Coordinator
Tahlia Greco
Production Admin Assistant
David McLean
Production Manager - The Golden Cockerel
Alex Mollison
Construction & Site Coordinator - The Summerhouse
Business Development
Amanda Wheeler
Head of Business Development
Kirilea Salomone
Sponsorship Manager
Alyssa Mason
Sponsorship Coordinator
Emmelie Nijskens
Functions Coordinator
Sarah Killey
Philanthropy Manager
Bernadette Woods
Philanthropy Manager
Philly Hoang
Business Development Assistant
Adelaide Writers' Week
Jo Dyer
Director
Clare Sawyer
Programmer, Young Readers
Suzanne Critchley
Program Manager
Em Horner
Program Coordinator
Bruce McKinven
Site Designer & Coordinator
Marketing and Communications
Michelle Reid
Head of Marketing & Communications
Annika Stennert
Marketing Manager
Catherine Hoffman
Marketing Coordinator
India Ward
Marketing Coordinator
Charlie Pugsley
Marketing Assistant
Julia McNab
Graphic Designer
Anthea Hagar
Publicist
Petrina Egan
National Publicist
Sophie Gardner
Publicity Coordinator
Customer Experience
Benita Healy
Head of Customer Experience
Carolina Rojas
Database Administrator
Luke Penman
Ticketing Coordinator
Dani Raymond
Ticketing Coordinator
Alison Campbell
Customer Service Representative
Carolyn Pickering
Volunteer Coordinator
Damon Delaney
Front of House Coordinator
Finance and Corporate Services
Elizabeth Brooks
Head of Corporate Services
Zarina Yusop
Finance & IT Manager
Prue Miels
Administration/Payroll Officer
Festival Associate
Erin Helyard
Curator - Chamber Landscapes
With thanks to
Tom Wright
Alan John
Copywriter
Katy Biggs
Graphic Designer